Prostowanie felg aluminiowych vs bezpieczeństwo - Bosch Car Service Starościk
Dodano: 26 lip 2021
Felgi w samochodach to jeden z tych elementów, który bardzo często zużywa się jako pierwszy. Problemem są przede wszystkim nierówne drogi pełne dziur oraz wyginanie się felg po uderzeniu w krawężnik czy inny twardy obiekt. Pierwszą reakcją kierowcy zazwyczaj jest chęć ich wyprostowania. W końcu od nich zależy wygląd samochodu. Czy jednak zawsze należy to robić? Czy ma to wpływ na bezpieczeństwo jazdy?
W jaki sposób można uszkodzić felgę?
Tak naprawdę, żeby odkształcić, ukruszyć czy wyszczerbić ten element koła nie trzeba od razu wypadku, czy stłuczki. Tworzywo wykorzystane do produkcji felg jest specyficzne i dość miękkie, dlatego nieestetyczne wgięcie może spowodować choćby dziura w drodze, w którą wjedzie się zbyt szybko. Narażone są również na działanie soli i zanieczyszczeń drogowych, które mogą wpłynąć na szybsze pękanie felgi.
Zazwyczaj widząc takie uszkodzenie, myślimy o tym, aby poddać felgę regeneracji. Chcemy przywrócić jej oryginalny wygląd, oczyścić i naprawić pęknięcie czy uzupełnić wyłamane fragmenty. Zawsze lepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu w naprawie felg mechanikowi. Obtarcia wpływają na estetykę kół, ale nie zawsze opłaca się je naprawiać, a w niektórych sytuacjach nawet nie powinno się tego robić.
Kiedy warto wyprostować felgę?
Naprawa felgi ma sens, zwłaszcza jeśli nie uległa ona poważnemu zniszczeniu, obręcze i szprychy są całe, a oś nie została skrzywiona. Wtedy bardzo łatwo doprowadzić ją do stanu sprzed uszkodzenia. Z pewnością warto spróbować ją wyprostować przy dobrej jakości felgach, które wykonane zostały z lepszej jakości stopów i mają szansę przetrwać cały proces naprawy i jeszcze trochę po nim posłużą.
Warto wybrać sprawdzony warsztat, gdzie specjalista obejrzy felgę i doradzi, czy można ją bezpiecznie naprawić. Nie ma sensu regenerować felgi z dużymi skazami, pękniętymi ramionami czy obręczą, gdyż nawet jeśli się to uda, konstrukcja będzie osłabiona i szybko może dojść do jej ponownego uszkodzenia. Krzywe felgi utrudniają komfortową jazdę samochodem, pojawiają się wibracje odczuwane podczas hamowania, grozi nam też rozszczelnienie opony.