Oleje silnikowe – jak wybrać wg klasy lepkości? - Bosch Car Service Starościk
Dodano: 29 kwi 2022
Lepkość oleju określają wartości według klasyfikacji SAE, która pomaga określić grubość filmu olejowego. SAE wyróżnia 14 klas lepkości, 6 zimowych oraz 8-letnich.
Co to jest lepkość oleju?
Lepkość oleju mierzy się jego oporem na przepływ. Do określenia lepkości oleju używane są dwie liczby. Do pierwszej dopisywana jest litera W, oznaczające zimę, na przykład 5W, 15W. Ten pomiar dotyczy przepływu oleju na zimno, na przykład przy rozruchu silnika. Natomiast liczna druga wyraża to, jak olej płynie przy normalnej pracy silnika, na przykład 20, 30, 40. Im niższa lepkość, tym mniejszy opór oleju, a tym samym mniejsze straty mocy silnika. Natomiast wyższa lepkość wpływa na lepsze zabezpieczenia silnika przed zużyciem. Tak więc niższa lepkość to mniejszy opór oleju, a wyższa gwarantuje lepsze zabezpieczenie silnika. Wybierając lepkość oleju, należy dokonać najlepszego wyboru pomiędzy tymi skrajnymi wymaganiami. Nie należy mylić lepkości oleju z jego gęstością.
Jaką lepkość oleju wybrać?
Nie ma uniwersalnych kryteriów, którymi można kierować się, wybierając odpowiednią lepkość oleju. Wybierając odpowiedni olej, należy zawsze kierować się zaleceniami producenta auta. Takie informacje znajdują się w instrukcji obsługi samochodu. Jest to bardzo dobra zasada, ponieważ od tego, czy dobierzemy odpowiednią lepkość oleju, zależy bezproblemowy rozruch samochodu w niskich temperaturach, jak również szybkie doprowadzenie środka smarnego do silnika i właściwe smarowanie podczas jego pracy. Producenci samochodów oczekują olejów o coraz niższych lepkościach, ponieważ mają one pozytywny wpływ na oszczędność paliwa. Wymianę oleju należy przeprowadzać regularnie, ponieważ jego lepkość zmniejsza się wraz z przebytymi kilometrami. Najlepiej to zadanie zlecić specjalistom z serwisu Bosch car Service Starościk, posiadającym odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Olej silnikowy zapewnia płynną pracę i chroni silnik przed zużyciem.