Dlaczego opony czasem hałasują? - Bosch Car Service Starościk
Dodano: 05 sie 2021
Dobiegający do wnętrza pojazdu hałas może negatywnie wpływać na komfort jazdy. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Od problemów z silnikiem, klockami hamulcowymi, układem wydechowym aż po opony. Te ostatnie źle dobrane do warunków pogodowych, uszkodzone lub źle zamontowane mogą hałasować co znacznie utrudnia jazdę.
Dopuszczalny hałas
Opony samochodowe zawsze generują słyszalne szumy. Wynikają one z konstrukcji opony. Każda opona posiada bieżnik, który w kontakcie z tarczami hamulcowymi, klockami czy nawierzchnią generują różnego rodzaju dźwięki. Ponadto szum generuje przepływające po oponie powietrze, a w przypadku wystąpienia opadów deszczu czy śniegu również opad atmosferyczny. W takich przypadkach dźwięki wydawane przez opony są całkowicie normalne, nie przeszkadzają tak bardzo w jeździe samochodem ze względu na niższy stopień uciążliwości.
Kiedy szum opon jest niebezpieczny?
Nagły wzrost szumu słyszany w kabinie pojazdu może świadczyć o tym, że coś niepokojącego dzieje się z oponami w samochodzie. Przede wszystkim dźwięk może być przyczyną uszkodzenia opony spowodowanej na przykład gwoździem wbitym w oponę lub pojawienia się zjawiska ząbkowania opony. Ząbkowanie oznacza nierównomierne zużywanie się bieżnika podczas jazdy spowodowane złym montażem lub wyważeniem opony na etapie ich wymiany. Dochodzi do niego zazwyczaj na oponach, które nie są napędzane. Dlatego, jeśli to możliwe zaleca się przekładanie opon z przodu na tył i odwrotnie, co pozwoli na równomierne ich zużywanie podczas jazdy. Nie bez znaczenia jest ciśnienie opon. W przypadku, kiedy jest zbyt niskie opona większą powierzchnią trze o asfalt co może być przyczyną większego hałasu podczas jazdy. Niezależnie od okoliczności, szumiące opony mogą być niebezpieczne dla użytkowników pojazdów i dlatego, jeśli kierowca tylko zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości powinien udać się do warsztatu samochodowego.