Czy auto na gwarancji można serwisować poza ASO?
Do niedawna fabrycznie nowe samochody musiały być serwisowane tylko w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, w innym razie właściciel auta tracił na nie gwarancję producenta. Od 2010 roku zmieniły się jednak przepisy i od tego czasu właściciele nowych pojazdów mogą robić przeglądy i serwisować swoje auta w niezależnych warsztatach bez obawy utraty gwarancji. Oprócz tego w samochodach na gwarancji można od tego czasu używać nie tylko części zamiennych opatrzonych logo producenta, ale także tych tańszych, których jakość jest porównywalna. Rozporządzenie, które normuje te kwestie, wydała Komisja Europejska. Jest ono popularnie nazywane w naszym kraju „GVO”, a dotyczy zniesienia monopolu serwisów autoryzowanych na obsługę gwarancyjną aut.
Dlaczego serwisowanie auta poza ASO się opłaca?
Przemawiają za tym przede wszystkim argumenty finansowe. Serwisy autoryzowane są droższe od warsztatów niezależnych. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, ale najważniejsze są wysokie wymagania, jakie są im stawiane. Siedziba ASO musi wyglądać profesjonalnie, powinna mieć jak najlepsze i najnowocześniejsze wyposażenie oraz spełniać restrykcyjne regulacje dotyczące standardów obsługi klientów. Dlatego, jeżeli do szczęścia nie jest nam niezbędne designerskie wnętrze warsztatu, uśmiechnięte hostessy rozdające cukierki i darmowa kawa, to spokojnie możemy zdecydować się na tę samą usługę w niezależnym warsztacie samochodowym, który może nie wzbudza takich zachwytów, ale jakościowo nie odbiega niczym od serwisowanych stacji obsługi.
Jakie wymagania musi spełniać niezależny warsztat, żeby auto nie straciło gwarancji?
Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz pojazd nie stracił gwarancji, musimy wybrać odpowiedni zakład. Musi on spełniać wymagania odnośnie jakości określone dla ASO. Niezależny warsztat musi mieć stosowne wyposażenie, używane w nim części muszą być akceptowane przez producenta auta, a wszystkie procedury i czynności muszą być zgodne z tymi wykonywanymi w ASO. Niezwykle ważnym elementem jest także zadbanie o to, aby po wizycie w takim warsztacie w książce serwisowej naszego pojazdu znalazły się wszystkie niezbędne wpisy wraz z odpowiednimi rachunkami, fakturami albo potwierdzeniami wykonania konkretnej usługi. Warto pamiętać, aby dołączyć do dokumentacji wydruki z komputera diagnostycznego i numery katalogowe części czy dokładne specyfikacje wymienianych płynów.
Najlepiej jest korzystać z zakładów, które polecają nam znajomi albo z tych, które działają pod patronatem producenta albo dystrybutora części. Takie warsztaty gwarantują nam najwyższą jakość napraw i części zamiennych.